Чим такі кліщі страшні?
Кліщі є переносниками багатьох бактеріальних та вірусних захворювань. Найпоширеніші на території України — це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт.

Хвороба Лайма-це інфеційне захворювання, яке спричинюється Borrelia burgdorferi.
Клінічна картина має наступні симптоми: в більшості випадків все розпочинається з підвищеної температури тіла, а на 7 — 14 день проявляється мігруюча еритема у вигляді червоної плями, яка одного дня може бути на животі, наступного — на руці, тобто завжи буде мігрувати по тілу. Еритема може супроводжуватися печінням та свербінням. Пізніші симптоми це головний біль, біль у шиї та суглобах, загальна слабкість. Можуть були проблеми з боку серцево судинної системи. Ці симптоми можуть розвиватися роками.
Якщо захворювання переходить у клінічну форму, то зачасту, це все закінчується інвалідизацією пацієнта.
В Україні протягом року в середньому діагностується 1500 випадків хвороби Лайма.

Кліщовий енцефаліт-це вірусна інфекція, яка передається людині через укус інфікованого кліща і вражає нервову системну людини. Інфекція проникає безпосередньо в головний і/або спинний мозок.
Починається захворювання гостро з підвищенням температури тіла, лихоманка може триматися до двох тижнів. Супроводжується загальною слабкістю, сильним головним болем. Виникає параліч тіла, галюцинації.
Велика летальність.
В Україні протягом останніх шести років кліщовий енцефаліт офіційно не реєструвався.

Що робити якщо виявили кліща на тілі?
• за можливості зверніться в найближчий травмпункт, а якщо немає такої можливості, то використайте спеціальний пінцет для діставання кліщів, але це обов’язково потрібно робити у рукавицях.
Не використовуєте таких методів: діставати кліща за допомогою косметичного пінцета, нитки, шприца. Не потрібно кліща посипати сіллю чи поливати його олією.
• обов’язково зверніться на консультацію до інфекціоніста, щоб він вам призначив профілактичне лікування хвороби Лайма, оскільки кліщовий бореліоз має кожен четвертий кліщ.

Що потрібно робити щоб запобігти укусів кліщів:
• коли йдете на природу, то потрібно відповідно одягатися, штани заправляємо у шкарпетки, тобто щоб не було оголеного тіла. Краще одягати світлий одяг , оскільки на світлій тканині краще видно кліщів. На штанах можна робити «спіднички» за допомогою скрепок і час від часу перевіряти їх на наявність кліщів.
•користуєтесь спеціальними репелентами (аерозолями) які відлякують кліщів
• коли повернулися з прогулянки, то необхідно повністю оглянути все тіло, а особливо всі складки. Якщо ви були з своїм чотирьохлапим улюбленцем, то його також необхідно оглянути на наявність кліщів. Одяг краще випрати, бо струшування не позбавить вас від кліщів.

В Україні є вакцина від кліщового енцефаліту. Курс вакцинації дві ін’єкції. Стосовно хвороби Лайма, то ця вакцина знаходиться у стадії розробки.

АВТОР: Оксана Марцинюк