Джгут SOF

Сьогодні ми поговоримо ще про один джгут: так званий СОФ, або ж турнікет SOF.

Існує думка, що ця абревіатура пішла від фрази Special Operations Forces, тобто «Сили спеціального призначення», або ж коротко: «Спецназ». Інші вважають, що фраза звучала як Special Forces Operated, тобто «використовуваний силами спеціального призначення». Гадати можна скільки завгодно — толку від цього мало. На сьогоднішній день SOF — це просто назва турнікета, що не розшифровується і нічого не означає. Просто «турнікет СОФ».

Однак, багато хто запитає — звідки взялися зайві літери в назві?  Коли мова йшла саме про кровоспинний джгут, а не про інші значення цього слова (Soldier of Fortune — солдат удачі, найманець; Sand and Oil Fracturing — гідророзрив сумішшю нафти і піску; Sound-On-Film — озвучення фільму, прив’язка звуку до зображення) , люди почали пояснювати: SOF tourniquet, турнікет СОФ. Ось і вийшло: SOFT, або ж SOFT.

Далі більше. Гори пафосу і амбіцій. СОФТ — це вам не якийсь там простий джгут, це повноцінний Тактичний Турнікет чорного кольору. Ось і вийшло: SOF Tactical Tourniquet, SOF-TT, SOF-TT.  Ось і виходить: джгут-турнікет — один, а назв — багато. Якщо ще варіації з тире вважати — під десяток набереться.
Особисто мені подобається варіант Соф, так як його найзручніше вимовляти вголос. Так і будемо називати даний засіб в подальшому.

Покоління турнікета SOF

На поточний момент (03 \ 2019) на ринку існує всього три покоління СОФ-Та, які дуже часто плутають між собою. Наведемо їх по порядку нижче.

Перше покоління, або ж SOF-T Generation 1

Про нього вже практично ніхто не пам’ятає, навіть фото в мережі ніде не залишилося. Повністю ідентичний СОФ-там другого покоління, за тим винятком, що колір — срібний (паличка для закрутки була не пофарбована в «тактичний» колір).

Друге покоління, або ж SOF-T Generation 2

Власне, це саме той СОФ-т, який бачило найбільше польових медиків. Що це:
— Нейлоновий ремінь шириною 1 дюйм (2.54 см)
— Металева закрутка (паличка для закрутки) чорного кольору (з авіаційного алюмінію)
— Металевий фіксатор у вигляді «кусачки» з гвинтом
— Пластикові 2 (два) кільця-штопори для закрутки (з формованого ацетилу)

Пройдемося за порядком по всіх цих відмінностях. Найпростіше — це ремінь. Нічого складного, це просто звичайний одинарний ремінь, виконаний у формі стрічки. У місці кріплення комірця є підставка-потовщення, щоб збільшити площу тиску.На початку і в кінці підставки пришиті трикутні кільця-штопори, якими фіксується комірець (від розкручування).

Задумка з двома штопорами-фіксаторами вийшла вельми слушною, хоча і важко здійснюваною. Передбачалося, що комірець треба буде зафіксувати ними з обох сторін — це в рази підвищить надійність від випадкових «розмотування» і послаблень. На практиці, втім, виходило інакше — засунути паличку в обидва трикутних стопора було практично неможливо, бо довжини просто не вистачало, а робити черговий тур (оборот палички), щоб цю саму довжину отримати — означало геть відірвати перетягнуту кінцівку.

Тим не менше, саме конструкційне рішення, треба визнати, було досить зручним – при стягуванні кінцівки не дивлячись, наосліп, можна було не переживати і не шукати штопор . Дві штуки, все ж, зручніше однієї. Тим більше, з різних сторін.

Іншою вигідною відмінністю від конкурентів була гнучкість. Завдяки тому, що в конструкції відсутні будь-які тверді деталі, турнікет СОФ можна було згортати і згинати \ м’яти як душа забажає. Це припало до душі тим, хто намагався запхати його у вузький підсумок або кишеньку розвантаження. Не поміщалася тільки закрутка — спеціальна паличка з прорізом в центрі, за рахунок закрутки якої досягалася затяжка.

По краях закрутки була зроблена насічка, що полегшувало закручування турнікета слизькими або мокрими руками. З обох кінців палички були зроблені «надрізи» — поглиблення, завдяки яким його можна було зафіксувати вищезазначеним трикутним штопором.

Наступним (вельми і вельми неоднозначним) елементом турнікета SOF Gen 2 є його механізм фіксації — так звана «крокодиляча кліпса» (crocodile clamp). По-іншому її називають «крокодильчиком», «кусачками».

Що він з себе представляє: металева прищіпка з гострими зубчиками всередині і притисним гвинтом зверху. Спочатку задумка була хороша: передбачалося, що на відміну від турнікетів-конкурентів (що використовують липучку велкро), ремінь з кліпсою-кусачкою повинен був показати себе ефективніше в мокрих умовах, бруду, рідкого бруду і пилу, всіляких снігах і пісках — тобто там, де липучка могла … не липнути.

В принципі, певна логіка в цьому була: металеві зубці «крокодильчика» намертво «вчіплювалися» в м’який ремінь і фіксували його намертво. А гвинт, яким «кусачки» закручувалися для  надійності, остаточно фіксував конструкцію намертво.

Проте, були й мінуси.  При зіткненні жорсткого гострого металу і «м’якого» нейлону вигравав перший. Волокна ременя пошкоджувалися зубцями «крокодильчика», рвалися, і швидко ставали непридатними. Більш того — принцип роботи був дуже незручний для швидкого застосування і вимагав навчання перед використанням.

Людині, котра вперше побачила турнікет Соф, було вельми складно зрозуміти, як його застосовувати і що робити з цим злісним зубастим фіксатором. Воно, звичайно, добре, що на відміну від конкурентних рішень з пряжкою, турнікет SOF Gen-2 однаково застосовувався на руці або нозі (у конкурентів застосування на руці і нозі різне).

Окремо хочеться розглянути такий елемент конструкції фіксатора, як гвинт — штуку, що викликала найбільше лайків на той момент. За задумом виробника, він повинен був служити додатковим елементом від прослаблення  ременя (щоб турнікет не розповзався і не послаблювався).

Тобто, гвинт служив тільки для ЗАПОБІГАННЯ випадкових вивільнень ременя. Ні на силу тиску на кінцівку, ні на якість стягування він ніяк не впливав і для контролю кровотечі не використовувався. Тільки в якості додаткового «стопора» від ослаблення тиску ременя на випадок тряски. Наприклад, під час перенесення пораненого бійця в безпечне місце або подальше транспортування пацієнта в табір, госпіталь або лікарню.

Одним словом, елемент був не особливо корисним, скоріше — навпаки. Пекельний гвинт в розкрученому стані сильно виступав над конструкцією, вічно за все чіплявся. При роботі в поспіху, в умовах обмеженого простору — так взагалі караул.

Більш того, багатьом дуже не подобалася та сила, з якою турнікет SOF врізався в кінцівки. Через те, що ремінь був вузький, він дуже сильно тиснув на м’які тканини, що часто плачевно закінчувалося. Його застосування було вкрай болючим і неприємним.

Безліч медиків задавало одне і теж питання: чи можна змінити конструкцію, прибравши з неї гвинт і переробивши ремінь, щоб він краще розподіляв тиск по колу? Незручна пауза припинилася досить швидко: так, можна. Так народилося третє покоління SOF-W.

Третє покоління, або ж SOFT Generation 3, він же — SOFT-W (SOF-W, SOFT Wide, СОФ-В)

Нове, третє покоління ще недостатньо  поширене і не в великій кількості представлене на ринку. Йому присвоїли індекс «W», тобто Wide (SOFT-W, SOF Tactical Tourniquet Wide), або ж «Турнікет СОФ — Широка версія» (версія збільшеної ширини). Як зрозуміло з назви, першим і основним нововведенням була зміна ширини  ременя.

З одного дюйма ширину збільшили до півтора (1 «-> 1 1 \ 2») — тобто з 2.5 сантиметрів до 3.8. Сам матеріал ременя також змінився в кращу сторону.

Це було великим кроком — широкий ремінь набагато менше врізався в шкіру і м’язи, не так сильно перетискав нервові закінчення і надавав сильнішу компресію для зупинки кровотечі. Одним словом, постраждалим стало набагато комфортніше.

Наступною значною зміною був повністю оновлений фіксатор — «крокодиляча» кліпса з зубчиками канула в небуття. Замість неї з’явилася пряжка, чимось схожа на брючний ремінь. З одного боку — трапецієподібний прямокутник, з іншого — широкий гачок. Вставили перше у друге — вуаля, є фіксація.

Якщо раніше, при застосуванні 2-го покоління, дорогоцінні секунди йшли на те, щоб потрапити кінцем ременя в отвір між зубцями «крокодильчика» і тягнути кліпсу гвинтом, то тепер ця проблема відпала. Загальна швидкість накладення турнікета SOFT-W стала значно вищою, ніж SOFT-T.

Спростивши метод застосування до  елементарного «зачепи пряжку гачком і просто потягни за ремінь» розробники знизили загальну кількість дій, необхідних для досягнення компресії кінцівки.

Але є і  ’’-’’ – не є можливим накладання самому собі однією рукою.