Іммобілізація хребта

Друзі, давайте розглянемо новинки в світовій медицині, а саме у сфері іммобілізації хребта.

Всім відомо, що при підозрах на травму хребта треба застосовувати шийний комір та транспортний щит. Зі шкільних уроків Безпеки Життєдіяльності всі запам’ятали, що замість щита можна використовувати двері, кришку столу і тд. Так і було багато років. Екстрена медична допомога в Україні переважно використовує транспортні щити та шийні коміри (C-collar) для іммобілізації хребта.

Що ж наразі використовується у світі?

В квітні закінчилися декілька досліджень, які показали що C-collar та транспортний щит, нажаль, ефективні далеко не на 100%. Більш ефективним є використання для надання допомоги при спінальних травмах за допомогою X-collar та вакуумного матрацу.

Давайте розглянемо переваги та недоліки кожного з них. Отже розпочну я з шийного коміру C-collar. Переважна більшість травм шиї — це не переломи, а травми зв’язкового апарату. Що ж відбувається при накладанні шийного коміру? При накладанні коміру різко витягується шия, навіть при чіткому підборі розміру комірця. Травмована зв’язка розтягується і ще більше травмується. Деякі хребцеві суглоби розходяться,і, як наслідок, синовіальна рідина виходить з суглобовою порожнини. Які ще недоліки використання C-collar?11111111111    мяч 1мяч2

1.Основна суть іммобілізації — це іммобілізація! Тобто знерухомлення і жорстка фіксація пацієнта в тому положенні в якому ви його знайшли. Це неможливо зробити з C-collar, адже єдине положення в якому його накладають — це нейтральне положення голови, з гордо піднятим підборіддям. Зміщуючи голову пацієнта для накладання C-collar, ми автоматично ризикуємо пошкодити спинний мозок уламками хребців, чи зміщеними хребцями.201202

2. Як показав всесвітній досвід, — навіть у спеціалістів виникають великі складнощі у підборі правильного розміру C-collar. Якщо розмір менший ніж потрібно — іммобілізація буде недостатньою, якщо ж більший — то відбувається перерозтягнення шийного відділу хребта і ще більша травматизація.

3. C-collar — обов’язково треба накладати двом рятівникам, — один фіксує голову, інший одягає комірець.

4. C-collar некомфортний для пацієнта, так як дуже часто стискає вуха пацієнтів та тисне на підборіддя.

5. Необхідно мати і дитячий і дорослий C-collar.

 

Транспортний щит.SpineboardТак само як і з шийним комірцем, є безліч недоліків та складностей, на яких, не акцентують увагу.

1. Всі чудово знають що хребет має два кіфози та два лордози — фізіологічні згини. Такі згини відсутні на транспортному щиті що і може бути фатальним для пацієнта.

2. Основна суть іммобілізації — це іммобілізація, а не вирівнювання на площині.

3. В стресових ситуаціях велика кількість працівників екстрених служб не дотримуються всіх правил вкладання пацієнта на щит. Після одягання шийного комірця та вкладання пацієнта на щит, пацієнт жорстко фіксується до щита. І тут відбувається ще один фатальний механізм травматизації шийного відділу хребта! Голова пацієнта фіксується блоками, липкими стрічками, тощо. Тіло пацієнта фіксується ременями. І, як показує практика, голова зафіксована чудово, майже не зміщується, а тіло ні. Під час транспортування тіло пацієнта зміщується, а голова залишається жорстко фіксованою до щита. Цивілізований світ для надання допомоги при спінальних травмах використовує X-collardownload (15) та вакуумний матрац.Vacuum_Mattress_Stretcher Ці два засоби мають безліч переваг. Першою основною перевагою є те, що X-collar та вакуумний матрац дійсно іммобілізують! Тобто фіксують пацієнта саме в тому положенні, в якому пацієнт був знайдений. Іншіі переваги просто нівелюються поруч з справжньою іммобілізацією, і про них ви зможете прочитати на сайті офіційного представника X-collar в Україні. 20130925-092828