Інсульт

Отже сьогоднішня наша тема це інсульт.9673e6293118 Фактори ризику ви зможете переглянути у попередній публікації.
Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. Інсульти діляться на три групи:
1. Ішемічний інсульт ( інфаркт мозку)
2. Геморагічний інсульт (крововилив у мозок)
3. Субарахноїдальний крововилив.
Отже по черзі.
Ішемічний інсульт — розвивається внаслідок закупорки тобто перекриття судини, внаслідок чого кров з киснем та поживними елементами просто не може потрапити в ту ділянку мозку, яка живилась данною перекритою судиною. По простому — мозок сохне. Чим може перекритися судина? — тромбом (наприклад внаслідок аритмії чи варикозно розширених вен  нижніх кінцівок), атеросклеротичною бляшкою — ( шашлик, тютюн і тд), ембол (жировий — внаслідок, наприклад, перелому стегна, — повітряний — внаслідок травм магістральних судин чи помилки при введені препаратів), спазмом самої судини (внаслідок порушення нейрогуморальної регуляції — гіпертонічна хвороба і тд.)

Геморагічний інсульт — крововилив у мозок. Кров, що вилилась у головний мозок, руйнує та здавлює нервову тканину, спричинюючи набряк мозку. По простому — судина розірвалась і кров вилилася в мозок. Кров, за своєю природою, агресивна, — тому дуже швидко роз’їдає мозкові структури. Чому розривається стінка судини? — вроджена чи набута патологія (аневризма), гіпертонічна хвороба і тд.

Субарахноїдальний крововилив — крововилив у субарахноїдальний простір, тобто між оболонками мозку. Чому таке стається — знову ж таки вроджена чи набута патологія (аневризма), гіпертонічна хвороба, алкоголь і тд. Доречі це дуже молода патологія, середній вік 25-60 років.

Отже перейдемо до діагностування та клінічної картини.
Відрізнити ішемічний від геморагічного ви не зможете, це зможе лише МРТ чи КТ апарат.
Клінічна картина у них однакова:
Головний біль, нудота, запаморочення, можлива втрата свідомості, а також —

парез половини м язів обличчя та парез протилежної половини тіла — це типова картина типового інсульту (95%).

Як це проявляється — зглажені складки на обличчі з одного боку, порушення мови, сльозотеча з однієї сторони, неможливість усміхнутися чи оскалити зуби симетрично, девіація ( відхилення язику ) в одну сторону, тобто на прохання показати язик — язик відхилеться в сторону — це на обличчі, на тілі ж — неможливість однаково підняти руки та ноги, на прохання підняти руки догори, — одна рука може зовсім не піднятися, або не так інтенсивно як інша, те саме з ногами. Для 100% діагностики — даємо свої вказівні пальці і просимо пацієнта затиснути їх в кулаці своїми руками — таким чином відчуємо різницю м’язової сили пацієнта.

Це клінічна картина 95% інсультів, решта 5 % — це інсульти нетипові, клінічна картина яких залежить від локалізації порушення кровообігу. Потилиця — порушення зору, середня частина мозку — слух і рухи, лобна ділянка — порушення мови, пам яті та соц. поведінки, мозочок — порушення координації.

Клінічна картина субарахноїдального крововиливу досить проста — різкий головний біль, відчуття жару в голові, нудота. Після чого настає період світлого проміжку — людину нічого не турбує і вона живе собі далі, але через 10-12 годин може наступити різке погіршення стану і смерть. Тому після будь-яких ударів головою і відчутті вищеописаних с-мів треба їхати до лікарні!!! Навіть якщо вам стало краще.

Перейдемо до першої домедичної допомоги при інсульті.
1. Виклик 103 і роз’яснення ситуації.
2. Притримуємося принципів Базової Підтримки Життя.
3. Вкладаємо на ліжко ( інсульт, як і інфаркт міокарду, — не ходить, не бігає, не плаває і транспортується виключно на носилках)
4. Заспокоюємо!!! ( мозок в паніці ще більше себе вбиває)
5. Пацієнт буде просити пити, адже слинні залози в нього не працюють, але давати пити НЕМОЖНА!!! адже половина ковтальних м язів теж не працює, тому він просто захлинеться.

 

АВТОР:Вус Ярослав